Áruházak Facebook Instagram Youtube Üzenet

Nemzetközi konyha – gluténmentes utazás a világ körül

A magyar konyhaművészet több, mint ezer éves múltra vezethető vissza. Őseink jó helyet választottak a letelepedéshez, Magyarország természeti adottságai megfelelőek az állattartáshoz és a növénytermesztéshez. A gasztronómia alakulását nagyban befolyásolta a történelem: a török megszállás, a német, az osztrák uralkodók nagy hatással voltak a táplálkozás fejlődésére. 

A tradicionális magyar konyha alapanyagai a húsok (elsősorban a sertés), a friss zöldségek, a gyümölcsök, a kenyér, a tejtermékek. A legismertebb magyar nemzeti ételek: a pörkölt, a gulyás, a halászlé, a töltött káposzta, a paprikás csirke, a bableves, a disznótoros. Ezek elkészítési módjai természetesen tájegységenként változnak. Sok ételünk alapját képezi a „pörköltalap”. Dinszteljünk megy egy jó nagy adag hagymát, lehetőség szerint zsíron, majd adjunk hozzá igazi, magyar őrölt pirospaprikát. Így készülnek a húsos egytálételeink, a leveseink nagy része és sokak főzelékalapját is ez szolgálja. 

Lehet mondani, hogy a magyar konyha elég konzervatív, de ízekben nagyon változatos, ráadásul egy jó kis magyaros fogást, például a pörköltet, számtalan módon tudunk elkészíteni. A legtöbb háztartásban a főzés tudománya anyáról lányára száll. Nyilván ez nem csak a mi országunkban, a mi nemzeti ételeinkkel van így, hanem a világ összes országában. 

Én magam ékes példája vagyok a magyar, ízőrző konyhához való ragaszkodásnak. Egyszer egy kedves, külföldi ismerősöm jegyezte meg, hogy nekem nagyon konzervatív gyomrom van és ehhez ragaszkodom is. Azóta eltelt pár év, kiderült a lányomról, hogy gluténérzékeny. A betegség diagnózisa már önmagában megreformálta a konyhánkat. El kellett engedni sok ételnél a megszokott, hagyomány ízvilágot, újra kellett tanulnom sütni. Mikor úgy éreztem, hogy sikeresen visszataláltam a megszokott kis világomhoz és az új ízek szervesen olvadtak bele a tradicionális konyhánk mindennapjaiba, megkaptuk a kisfiam diagnózisát: tejfehérje-érzékenység. Ezzel vette kezdetét az újabb konyhai reformkor az én gluténmentes konyhámban. A lányom közben kamasz lett, elkezdett érdeklődni a nemzetközi konyha iránt, a férjem a munkájából adódóan sokat utazik, így nekem is nyitnom kellett. Mára teljesen magával ragadott az ázsiai ételek íze mellett a mögötte rejlő kultúra, az indiai ételek fűszeressége, a mexikói konyha sokoldalúsága, és rájöttem, hogy Amerikában van étel a hamburgeren túl is. Ráadásul semmivel sem okoz nagyobb előkészületeket, körültekintést más nemzetek egy-egy ételének az elkészítése gluténmentesen, mint a hagyományos magyar konyháé. Legyünk nyitottak az új ízek világára és merjünk kísérletezni a gluténmentes konyhánkban. 

Faljuk fel a világot – teljesség igénye nélkül

Ha Amerika, akkor természetesen az első, ami az eszünkbe jut, a gyorséttermekben kapható hamburger, hot dog, a filmekben látható fantasztikusan csábító bagelből készült mogyoróvajas, lekváros szendvicsek. A nagyon egyszerű, kevert tésztás muffinok, palacsinták és a sajttorták. Ha egyszer rászánjuk magunkat és jó pár órát, hogy összedobjunk egy pulled pork szendvicset, akkor onnantól kezdve ez a tépett, ízletes húst már bele is építhetjük a mi, hagyományos konyhánk ételei közé is. A kihívás természetesen mindig a glutént tartalmazó péksütemény alapok elkészítése, pl. a hamburger zsemle, vagy a hot dog kifli. Ha tudunk jó zsemlét, kenyeret sütni gluténmentes lisztekből, akkor ez az amerikai verzió sem lesz nagy falat számunkra. 

A mexikói konyha egyik alapja a tortilla lap. Ez szinte bármelyik gluténmentes lisztkeverékkel elkészíthető, csak lisztre, vízre, sóra, olajra és egy kevés élesztőre van szükségünk, na meg egy jó palacsintasütőre. Ha ez az alap már megy, akkor a mexikói ételek elkészítésének határa a csillagos ég: tortilla, enchilada, burrito, nachos, bab, kukorica, paradicsom, mexikói fűszerkeverék, némi hús és a variációk tárháza végtelen. 

Amíg nem mélyültem el jobban a nemzetközi konyha tanulmányozásában, sejtésem sem volt róla, hogy az indiai konyha nem csak currys ételekből áll. Gluténmentes lisztekből hihetetlen egyszerűen készülhet naan vagy akár puri kenyér, ráadásul sokkal egyszerűbb az elkészítésük, mint a mi hagyományos kenyerünknek. A hazai konyhában nem áll távol tőlünk a húsok mellé gyümölcsös szószokat, befőtteket fogyasztani. Aki szereti ezt az édes és sós kombinációt, biztosan kedvelni fogja az indiai eredetű chutneykat is. Ezek fő alkotóeleme a gyümölcs és a zöldség, az állaguk kissé a mi lekvárjainkra hasonlít. Ezeket különböző fűszerekkel tehetjük izgalmassá. 

A tipikus ázsiai konyhák legtöbb étele alapvetően gluténmentes, hiszen nagyon kevés búzából készült alapanyagot használnak. Természetesen ha étteremben esszük, és nem garantáltan gluténmentes a hely, akkor ezt azért ne vegyük alapnak, hiszen a szójaszószok legtöbbje glutént tartalmazhat és használhatnak hagyományos lisztet is! Az Auchan áruházaiban viszont mindent megvásárolhatunk, ami a kínai, japán konyha alapjaihoz szükségesek és gluténmentesek. Szezámolaj, gluténmentes szójaszósz, rizstészta, némi zöldség, kukorica keményítő, rizs, húsok vásárlása után már bele is vethetjük magunkat az ázsiai konyha rejtelemibe. 

Európa északi országaiban az egyik alapvető élelmiszer a hal. Sajnos mi, magyarok nagyon kevés halat fogyasztunk, pedig érdemes lenne legalább hetente egyszer ezt is beiktatni az étrendünkbe. Aki nem igazán rajong a halakért, kezdje talán a lazacos ételekkel, biztos vagyok benne, hogy ezekkel garantált sikere lesz az egész családban. 

Az olasz konyha alapja a tészta. Akik nem járatosak a nemzetközi konyhában, azok is tudják, hogy a legjobb pizza Olaszországban készül és a bolognai spagettinek nincsen párja. A gluténmentes pizza senki számára nem lehet ördöngösség, csak egy jó kenyértészta szükséges hozzá gluténmentes lisztből. A gluténmentes száraz tészták felhozatala pedig bőséges az Auchan áruházak polcain. 

Az olasz nálam benne van a top 3 ízvilágú konyhában, de az abszolút első helyen mégis a francia ételek szerepelnek. Zseniális mind főételeikben, mind süteményeikben. Az ízvilága viszonylag közel áll a magyar konyháéhoz, így könnyedén beilleszthető a mindennapjainkba. Ráadásul rengeteg olyan süteményt érzünk szinte már magunkénak, ami eredetileg a francia konyhákból származik. Ilyen pl. az ekler, a képviselőfánk, a krémes, rengeteg pite és napjaink egyik legfelkapottabb desszertje, a macaron: ezek természetesen mind elkészíthetők gluténmentesen is. 

Az angol konyha mellett nem tudok szó nélkül elmenni. Joggal jut eszébe mindenkinek a tipikus angol reggeli, ami a nap legfontosabb étkezése nálunk. A reggeliző tányérról elmaradhatatlan a sült szalonna és a kolbász, a rengeteg tojás, a paradicsomos bab és természetesen valamilyen péksütemény. Mióta rátaláltam egy eredeti angol muffin receptre, és mentesítettem a gluténtől, ez lett az egyik kedvenc péksüteményünk, zsemle alapunk. Nekünk, gluténérzékenyeknek igazán jó hír, hogy az angol desszert kínálat bővelkedik a roppant egyszerű, kevert süteményekben. Ilyen például Mrs. Lipton híres cseresznyés pitéje, vagy Viktória királynő szendvics tortája, ahol az eredeti receptben szereplő lisztet gluténmentes rizslisztre cserélhetjük. A Wellington szűzpecsenye történetét ugyan homály fedi, két teória vetekszik egymással fej-fej mellett: Wellington herceg, kontra Wellington város volt-e ennek a fantasztikus ételnek az ihletője, de talán nem is ez a lényeg. Számunkra viszont remek hír, hogy játszi könnyedséggel tudjuk az ünnepi asztalra varázsolni, csak gluténmentes leveles tésztát kell hozzá vásárolnunk, ami az Auchanban beszerezhető. 

A nemzetek eledelét igen hosszasan lehetne még sorolni, a legfontosabb viszont az, hogy merjünk nyitottak lenni, kísérletezzünk az ízekkel, fűszerekkel, alapanyagokkal. Mutassuk meg, hogy a magyar konvencionális konyhán túl is van étel, amiket ráadásul gluténmentesen is tökéletesen el tudunk készíteni. Az alapanyagok beszerzésében nagy segítségünk lehet az Auchan áruházaiban a nemzetközi ételek polcai. 


Szerző: Kohári Éva, gasztroblogger, matematika és fizika szakos tanár, Gluténmentes Íz-Lik blog tulajdonosa