Áruházak Facebook Instagram Youtube Üzenet

Kisgyerekek, nagy karácsony: kisülhet-e a (mézes) kalácsom?

Amíg a gyerekek születése előtt általában az ajándékokon, a karácsonyi túlevésen és a január 1-gyel induló diétán stresszelünk a legtöbbet, addig a családdá válásunk után már az is színesíti a képet, hogyan kezeljük a decemberi édességdömpinget és a karácsonyi menüket pár hónapos, 1-2 éves vagy már egy nagyobb kisgyerekekkel.

Még ha otthon alap is számunkra a kiegyensúlyozott és egészséges táplálkozás, akkor is felmerülnek olyan kérdések, hogy milyen ételek lehetnek ideálisak a hozzátáplálás időszakában vagy a bölcsis korban, illetve, hogy mivel is édesítsünk a kicsiknek? Ha pedig kimozdulunk a rokonokhoz, talán az merül fel a legtöbbször, hogyan is kezeljük az eltérő nézeteket, táplálkozási szokásokat, a kicsik édességgel való tukmálását vagy az olyan rossz gyakorlatokat, hogy csak akkor kaphat édességet valaki, ha megette a zöldséget? Na és mit kezdjünk azzal, ha rajtunk kívül mindenki üdítőket és gyümölcsleveket iszik az asztalnál? És úgy általában: mire figyeljünk a karácsonyi menü összeállításakor? 

1. A szeretet ünnepe 

Kezdjük a sokszor nehezebbnek tűnő, de valójában egyszerűbb esetekkel, a rokonlátogatással. Ha egész évben figyelünk a megfelelő példamutatásra, a zöldség- és gyümölcsfogyasztásra, a mértékletes édesség-bevitelre, azaz a gyermek étkezéshez való viszonya egészséges, akkor az nem lesz rá hatással, hogy évente pár alkalommal a rokonoknál mit tapasztal (feltéve, hogy mi is következetesek vagyunk a nevelési elveinkben). Érdemes kiválasztani azt az 1-2 csatát, amit mindenképpen szeretnénk megvívni (pl. 1 év alatti babát ne tukmálják gyümölcslével meg édességgel), de a többiből lehetőleg ne csináljunk feszültséget, és próbáljuk meg a gyerek életkorától függően a lehető leglazábban kezelni a történetet. 


Nagyon fontos, hogy ételt és más étkezési szokásait soha ne minősítsük, azaz ne mondjuk, hogy “jaj, a mamánál megint ott lesz az a sok cukros borzalom, és kilyukad tőle a fogunk.” Senkinek sem lesz építő jellegű, és ebben az időszakban kifejezetten fontos megmutatni, hogyan lehetünk semlegesek és mértéktartók mindenféle étellel. Ez számunkra is egy jó gyakorlóterep, hogy lehet megmutatni a gyerekeknek a mértékletességet. 

2.Otthoni példa és saját szokások 

Ha otthon a mindennapokban figyelünk a kiegyensúlyozott étkezésekre, akkor ezen nem változtatnak az ünnepek sem. A mi otthonunkban és családunkban mi alakítjuk a szokásokat, így ha nem szeretnénk 5 tálca sütit sütni, 6 fogásos (leginkább bő olajban sült) menüvel, akkor itt a lehetőség, hogy új hagyományokat teremtsünk, amelyek a mi gyermekeinknek már természetesek lesznek - ahogy az is, hogy az ünnepek alatt senki nem fog 18 órát a konyhában tölteni és lesz idegbeteg a szétrepedt bejgli miatt. Találjunk ki egyszerű, de izgalmas, egészséges és finom fogásokat, amelyekkel ugyanúgy ünnepi hangulatot lehet varázsolni, mint a klasszikusokkal. A gyerekeknek is sokkal fontosabb a szüleikkel töltött minőségi idő, mint a 8. fajta desszert. (Ezekre a menükre az utolsó pontban hozunk is példákat!)


3.Édességek, édesítés 

Általában a legnagyobb fejtörést ilyentájt az édesítés szokta okozni, főleg, hogy már december elejével és a Mikulással elindul az édességdömping. Ehhez az egészhez először is fontos tudni, hogy két év alatt egyáltalán nem ajánlott a szabad cukrok fogyasztása (ebbe beletartoznak a gyümölcslevekben található cukrok is), és 2-4 éves korban is 15-16 gramm a napi ajánlott maximum, ami nagyon kevés. 

Általában elmondható, hogy amit lehet, érdemes gyümölccsel (pl. banán) édesíteni, majd ezután következnek az aszalványok (datolya, mazsola, sárgabarack), és ha ezekkel sem működik egy recept, akkor következhetnek a hozzáadott cukrok. Ezek közül sokan egészségesebbnek gondolják a barna cukrot, nádcukrot, kókuszvirágcukrot vagy akár a juharszirupot, de sajnos összességében nem leszünk sokkal előrébb velük. Az általában felhozott érv mellettük az, hogy több mikrotápanyagot tartalmaznak, ami viszont abban a mennyiségben, amiben fogyasztjuk az édesítőket, nem lesz döntő érv, így mindenki ízlése szerint válasszon az édesítők közül. A méz azért lehet mégis jobb, mert szemben a juharsziruppal, időben és térben is közelebb van hozzánk, na meg a természethez (ellentétben a gyártósorról érkező fehércukorral). Viszont figyelem: egy év alatt tilos mézet adni! Egy év fölött a botulizmust nézve lehet, de szabad cukrokat továbbra is csak korlátozottan – így mondjuk ünnepekkor. 


Édesítőszeres süteményeket az első években nem javasolt adni, ameddig tudjuk, kerüljük a gyerekeknél!

4.Hagyjuk békén a gyereket

Ha pár napig felborulnak a rendszeres és tápanyagdús étkezések, és kicsivel több édességet eszik a gyerek, nem a világ vége! Gondoljunk bele, hogy 365 napból áll egy év, ennek hány százaléka 3-4 nap? Na ugye! (Ehhez nyilván fontos, hogy ne dobjuk be a gyeplőt egész hónapban.) Élvezzük és érezzük jól magunkat és ne piszkáljuk a gyereket sem. Ha az ünnepek elmúltával minél hamarabb visszaállunk a rendes kerékvágásba mindenféle restriktív hangzatos diéta meg retorzió nélkül, annál jobb mindenkinek. 

Ehhez még külön kiemelném azt a rendkívül káros gyakorlatot, amely szerint a gyerek csak akkor ehet édességet, ha megette a főétkezést. Tényleg ennyire fel akarjuk értékelni a csokit, és leértékelni a zöldségeket a gyerek szemében? Mert ennek bizony ez az üzenete. Tudom, hogy hihetetlennek hangzik, de rengeteg visszajelzést kaptam erről, hogy valóban működik, ha az édességet megkapja a főétkezés MELLÉ a gyerek, és nem azon megy végig a hiszti, hogy majd akkor kap, ha mindent megevett előtte. 

Ez vonatkozik a megmaradt édességekre is – érdemes ezeket tudatosan és alkalmanként kínálni 1-1 főétkezés mellé (2 éves kor felett), így nem lesz tiltott gyümölcs.


5.ételek és tárgyak helyett élmények és kellemes közös pillanatok 

Az édesség és a csokoládé nem a szeretet kifejezésének legjobb módja, sőt: eléggé el tudja tolni a gyerek viszonyát az édességekkel. 10 tepsi sütemény helyett készítsünk egyfélét minőségi és jó alapanyagokból (ebbe belefér a cukor, méz és a csoki is), tárgyak helyett pedig minél inkább ajándékozzunk időt és élményt egymásnak. Ilyen lehet egyébként a gyerekek bevonása a mézeskalács sütésébe is, amihez hoztunk egy olyan receptet, amiből még az egy év alattiak is kaphatnak. 

Hozzávalók: 250 g zabliszt, 2 ek mézeskalács fűszerkeverék, 1 tk sütőpor, 1 csipet só, 100 g olvasztott Auchan vaj, 1 Auchan tojás, 150 g Auchan datolya


Elkészítés: a datolyát egy kevés forró vízzel leöntjük, majd egy konyhai aprítóban krémesítjük. Ezután összekeverjük a száraz hozzávalókat, majd jöhet a vaj, a datolyapaszta és a tojás. Alaposan összedolgozzuk, és hagyjuk félórát-órát pihenni. Ezután kinyújtjuk lisztezett felületen, formákat szaggatunk és 8-10 perc alatt, 180 fokon megsütjük.

6. izgalmas menüsorok 

Az egészséges étel nem egyenlő a csirkerizzsel, a natúr és unalmas ételekkel, sőt! Ha szeretnénk a hagyományos menüsoron túllépni és új szokásokat kialakítani, akkor is millió lehetőségünk van, hogy az ételek izgalmasak, színesek, finomak, egészségesek ÉS egyidőben még ünnepiek is legyenek. Nem hiszitek, hogy van ilyen? 

Íme két menüsor ötlet:

Előétel: kéksajttal és prosciutto-val sült körte

Leves: tahinis édesburgonyaleves dukkah-val és gránátalmával

Főétel: citrusos lazac vörösáfonyás vörös rizzsel és rukkolasalátával

Desszert: gesztenyés-mascarponés pohárkrém erdei gyümölcsökkel


Vagy:

Előétel: karácsonyi caprese koszorú

Leves: mascarponés-sáfrányos kagylóleves

Főétel: rozmaringos szűzpecsenye feketeszedres öntettel, zsályás édesburgonyapürével

Desszert: zserbógolyók 

Nagyon könnyű a valódi, egészséges alapanyagokból készülő fogásokat ünnepivé varázsolni, ehhez elég néhány különlegesebb fűszer (sáfrány, kardamom), alapanyag (tahini, garnéla, kagyló) vagy elkészítési mód (Hasselback). A köretekhez ITT találtok további ötleteket, a salátákhoz pedig ITT.  


És igen – egy ilyen menüsor a legkisebbeknek is tökéletes. A hozzátáplálás kezdetétől az ilyen családi étkezésekbe vonjuk be őket is, kerülvén mind a bébiételeket és a gyerekmenüket, amelyek csak a gyerekek ízlésvilágát szűkítik be hosszú távon. 

Összefoglalás 

Talán elcsépelt, de igaz: a karácsony a szeretet ünnepe, szóljon hát az ételen való görcsölés helyett tényleg erről: az ételek szeretetéről, a közösen megélt pillanatokról, a közös étkezések öröméről, tárgyak helyett az élményekről. Higgyük el, hogy ez sokkal egyszerűbb, mint gondolnánk!