Áruházak Facebook Instagram Youtube Üzenet

Immunerősítők a természetből

A vírusok elleni védekezésben a legnagyobb szerep az immunrendszernek jut. Ahhoz, hogy megfelelően működjön, és megküzdjön a kórokozókkal, folyamatos támogatásra van szüksége. Minimális befektetéssel, és otthon is használható egyszerű praktikákkal, gyógynövények és gyógyító hatóanyagok segítségével Te is aktív szerepet tudsz vállalni ebben. 

Mi is az az immunrendszer?

Az immunrendszer szervek, szövetek és sejtek együttese, amelyek közös erőfeszítéssel védik meg a testet a vírusoktól, baktériumoktól és egyéb kórokozóktól. Az immunrendszer fő feladata, hogy megkülönböztesse egymástól a saját és az idegen anyagokat. Felismeri, megjelöli, semlegesíti és eltávolítja az idegen anyagokat, amelyeket gyűjtőnéven kórokozóknak nevezünk. Ide tartoznak a baktériumok, vírusok, paraziták és a gombák is. Az immunrendszerünk folyamatosan értünk dolgozik: a rendellenesen burjánzó sejteket megöli, a gombaspórákat kiírtja, a baktériumokkal és a vírusokkal leszámol. Amikor az védekezőrendszerünk egyensúlya felborul, és a kórokozók elszaporodnak, akkor beszélünk betegségről.

Az immunitás két részből áll: egyik a velünk született immunitás, mely alapvető védelmet nyújt a kórokozókkal szemben. A másik az adaptív vagy szerzett immunitás, ami olyan kórokozókra specializálódik, amelyekkel a test már reakcióba lépett. Adaptív immunrendszerünk működését sok dolog befolyásolhatja: táplálkozás, stressz, szükségtelen antibiotikum-kúrák, túlzásba vitt higiénia, különféle fertőzések. A két immunrendszer egymást kiegészítve lép fel a kórokozókkal szemben.

A megfelelő vitaminok és ásványi anyagok pótlásáról folyamatosan gondoskodni kell az immunrendszer megfelelő működése érdekében.

 

Természetes immunerősítők

A természet adta lehetőségeket kár lenne kihagyni étkezéseinkből. Használatuk évezredekre visszanyúlik, hatásukat számtalan tanulmány alátámasztja.

Építsd be az alább felsorolt táplálékokat és gyógynövényeket a mindennapjaidba, így megerősítheted a belső védekező rendszeredet, és nagyobb eséllyel kerülnek el a betegségek!

A fahéj antivirális hatása révén támogatja az immunrendszert, és vércukorszint-csökkentő tulajdonsága hozzájárul a gyulladásos folyamatok leküzdéséhez. A vércukorszintet azáltal stabilizálja, hogy javítja a sejtek inzulinérzékenységét. A fahéj egészségre gyakorolt ​​jótékony hatását az antioxidánsok bizonyos típusai biztosítják: segítenek a szervezetedben található káros szabad gyökök semlegesítésében, melyek jelentős szerepet játszanak az öregedési folyamatokban.

Tipp: Add a reggeli kávédhoz, vagy készíts egy gyümölcssalátát, és szórj egy csipetnyi fahéjat a tetejére! 

A kurkuma a legerősebb gyulladáscsökkentő gyógynövény!  A gyömbérfélék családjába tartozik, külsőre is nagyon hasonlítanak. Őrölt formáját a fűszerek között keresd, de ha igazi ínyenc vagy, az Auchan zöldségosztályán megtalálod a friss fűszernövényt is. Hatóanyaga a kurkumin, amely erős antioxidáns, hatékony gyulladáscsökkentő, daganatellenes, antibakteriális, antivirális, immunstimuláló vegyület.

Tipp: Próbáld ki a reggeli rántottába: miután megpirítottad a hagymát, szórd meg kurkumával, ezután öntsd csak bele a felvert tojásokat.

Erjesztett, probiotikus ételek: A legtöbb kultúrában évszázadok óta léteznek olyan hagyományos fogások, melyeket tejsavas erjesztéssel készítenek. Hazánkra jellemző probiotikus hatású étel a savanyú káposzta, a kovászos uborka és a kovászos kenyér. A joghurt a bolgár parasztoktól származik. A créme fraiche Franciaországból, az érlelt sajtok Svájcból, a szalámi Olaszországból is mind-mind ide tartoznak. Mikróbák nélkül egyik sem létezne. Változatos fogyasztásuk hozzájárul a megfelelő mikrobiom, azaz a bélflóra fenntartásához.

Tipp: Jönnek a melegebb napok, savanyíts uborkát a teraszon vagy az ablakodban!

A szárzeller nagy népszerűségnek örvend manapság, és nem csak alacsony kalória- és magas rosttartalma révén került az élvonalba. A zeller gátolja a vírusok szaporodást, tele van antioxidánsokkal, vitaminokkal és ásványi anyagokkal.

Tipp: Fogyaszthatod nyersen vagy párolva, de a legjobb, ha gyümölcscentrifugával kipréseled a levét, és minden reggel éhgyomorra iszol egy pohárral.

A gyömbér köztudottan gátolja a vírusok szaporodását, és erősíti az immunrendszert. Ételekbe főzve vagy teának elkészítve is hatásos. Erős antioxidáns, kiváló gyulladáscsökkentő, antibakteriális hatással rendelkezik, és gyomorpanaszokra is alkalmazható. Mindemellett vírusölő, és a tapasztalatok azt mutatják, hogy jó hatással van az anyagcserére, ezáltal karcsúsít is.

Tipp: Egy meleg gyömbéres tea tökéletes levezetése lehet egy stresszes napnak! Az immunrendszer támogatása és az egészség hosszútávú fenntartása érdekében fontos, hogy étrended változatos és tápanyagdús legyen. Add meg testednek az lehető legtöbb vitamint és ásványi anyagot, azáltal, hogy növeled és variálod is a zöldség- és gyümölcsfogyasztási szokásaidat.

Szerző: Petri Nóra, táplálkozási és életmód tanácsadó, természetgyógyász hallgató