Áruházak Facebook Instagram Youtube Üzenet

Hogyan működik a stresszreakció? Milyen hatással van az egészségünkre?

Noha úgy tűnhet, hogy a stresszbetegség csak napjaink rohanó életmódjára jellemző, káros hatásairól már 1936-ban a Nature magazin hasábjain is olvashatott az ember.De hogyan is működik, és mi is az a stressz?

Elsétálsz egy kerítés mellett, hirtelen a semmiből odarohan egy hatalmas kutya, és megugat. Nem számítasz rá, nagyon megijedsz. Félreugrasz, felgyorsul a légzésed és a szívverésed, megemelkedik a pulzusod, görcsbe rándul a gyomrod. Addig, ameddig vissza nem áll az egyensúlyi állapot, a többi életfunkció háttérbe szorul: az emésztés, az immunrendszer, a kiválasztás. Normális esetben, ahogy továbbsétálsz és megnyugszol, visszarendeződik a szívverésed, lelassul a légzésed, és az izmaid is visszanyerik normál állapotukat. Ezt a gyorsan lezajló folyamatot akut stressznek nevezik.

Krónikus stresszről akkor beszélünk, ha a stresszhatás hosszútávon fennáll, és nem tud visszatérni a megszokott nyugalmi állapotba a szervezet. Ha folyamatos feszültségben élsz, a fent leírt stresszreakció állandósul. Melyek ezek az helyzetek? Ide tartozik többek közt a munkahelyi feszültség, a párkapcsolati problémák, az anyagi bizonytalanság, az összezártság és a kiszámíthatatlan helyzetekből adódó félelmek is.

Elhúzódó stresszhatás esetén a szervezet kénytelen fenntartani a védekezés állapotát, miközben bizonyos szervek működése háttérbe szorul, megterhelve ezzel az emésztőrendszert, a hormonrendszert és az immunrendszert is. A gyomor vérellátása csökken, ezáltal romlik az emésztés. A stressz során keletkező hormonok, az adrenalin és a kortizol fokozott termelődése a test minden sejtjére, szervére, szövetére hatással van. Az folyamatos készenléti állapot következtében felborul a szervezet belső egyensúlya.

A stressz kezelésére számtalan módszer létezik. Ide tartoznak a különféle relaxációs technikák, a meditáció, de a sportokat is ide soroljuk, hiszen a mozgás során felszabaduló hormonok boldogsággal töltik el az embert. Az egyik legjobb választás a jóga, hiszen itt a mozgás és a légzés tudatos összehangolása által kerül a test nyugalmi állapotba.  Ezeken felül sokat tehetsz a stressz során előidézett állapotok javítására a táplálkozásod tudatos tervezésével is.

Gondoskodnod kell a tápanyagok, vitaminok, nyomelemek, egészséges zsírok, elektrolitok, aminosavak és az antioxidánsok folyamatos pótlásáról. Ezek mind-mind segítenek az agynak a stressz kezelésében, ezáltal az egész test működésére pozitív hatással vannak.

 

Mely élelmiszerek segítenek a stresszkezelésben?

B-vitamin-tartalmú élelmiszerek: ezeket a test a tápanyagok energiává történő átalakításához használja fel - tejtermékek, tojás, marhahús, halak, baromfi, zöld leveles zöldségek, édesburgonya tartoznak ide.

Magas kalcium- és magnéziumtartalmú élelmiszerek: ezek az ásványi anyagok és elektrolitok hozzájárulnak az izmok ellazításához, a fejfájás enyhítéséhez és a nyugodt, pihentető alváshoz: ilyen a natúr joghurt, lazac, hüvelyesek, zöld leveles zöldségek, avokádó, dió vagy a keresztesvirágú zöldségek, mint a brokkoli, kelbimbó, karfiol, káposzta.

Magas fehérjetartalmú élelmiszerek: a fehérjét tartalmazó ételek aminosavakra bomlanak, amelyek hozzájárulnak az idegrendszer megfelelő működéséhez: a csirke, tojás, érlelt sajtok, tofu, quinoa, brokkoli, mandula, csicseriborsó vagy túró jó választás lehet.

Egészséges zsírok, omega 3 és 6 zsírsavak: gyulladáscsökkentő tulajdonsággal rendelkeznek, hatással vannak az agyra és a szív egészségére. Halak, tojás, kókuszolaj, avokádó, kesudió, olívabogyó, olívaolaj, chiamag, lenmag, babfélék, dió fogyasztásával ezek beviteléről is gondoskodhatsz.

 

Gondolj a stresszre úgy, mint egy hitelre: találd meg az egyensúlyt a munka és a pihenés között. Ha túl sok stressz ér, az olyan, mintha a banktól hitelt vennél fel, amit valamikor vissza kell majd fizetned. Ez lesz a pihenés, feltöltődés. Ha feszültebb időszak van az életedben, szánj több időt a feltöltődésre is. Keress olyan elfoglaltságot, ami örömmel tölt el. Lehet ez sport, olvasás, buli a barátokkal, szabás-varrás vagy egy hatalmas séta az erdőben, a lényeg, hogy ki tudj kapcsolni közben.

Szerző: Petri Nóra, táplálkozási és életmód tanácsadó, természetgyógyász hallgató