Áruházak Facebook Instagram Youtube Üzenet

Inspirációk


Cajun sütőtök krémleves

Az a jó a finom, fűszeres sütőtökkrémlevesekben, hogy erőt adnak és átmelegítenek, de ez a cajun változat látványra is gyönyörűséges, sűrű, sötét baracklekvár színe van, még ránézni is öröm.

Először is süssük meg a tököt. Négy személyre elég lesz egy fél közepes sonkatök. Azt szoktam csinálni, hogy a tökbe középen jó mélyen belehasítok, aztán a kést elfordítva kicsit szétnyitom a hasítékot, és ravaszul friss rozmaring-ágacskákat dugok bele. Tudom, tudom, a rozmaring ugyan nem része a cajun fűszekeveréknek, de a tököt nagyon szépen aromatizálja, mert jól illik hozzá. (A kockákra vágott, fokhagymával és rozmaringgal és lila hagymával sült tök nagyon finom köret, ígérem, egyszer majd azt is elmesélem.)

Ha ez megvan, a tököt a domború, héjas felével felfelé egy tepsire fektetem, beteszem negyven percre a kétszáz fokos sütőbe. (Legjobb gőzben sütni – dobjunk bátran pár jégkockát a sütő aljára.)

Negyedóra sem kell, máris elkezdi betölteni a konyhát a sülő tök rozmaringos illata. Nagyon ínycsiklandó, a sülő rozmaringról persze a rozmaringos libazsíros tepsis krumpli jut eszembe, és a melléje sült libacomb, egy pillanatra el is képzelem, nincs már olyan messze a libaszezon, jó egy kicsit készülgetni rá fejben. (Nagyon szeretek főzés közben is főzésről ábrándozni, ilyenkor születnek a legjobb tervek – egy veszély van csak, ha elszaladok, hogy fel is írjam őket – akkor elő-előfordul, hogy belefeledkezem az írásba, és odaég a készülő étel.)

Amíg a tök sül, ideje elkészíteni a cajun fűszerpasztát. Először is: amilyen apróra csak lehet, felvágok egy kisebb fej hagymát és három gerezd fokhagymát, kevés olajon párolni kezdem, aztán, ha már szép üveges, hozzáadok egy meghámozott és szintén a lehető legapróbbra vágott kápia paprikát. Megsózom, borsot facsarok rá, aztán hozzákeverek egy-egy maréknyi apróra vágott kakukkfüvet és oregánót (szárítottat is lehet használni persze, és létezik cajun fűszerkeverék is, ahol hagymaport, fokhagymaport, borsot, paprikát, füstölt paprikát, cayenni borsot, kakukkfüvet és oregánót kevernek össze és őrölnek porrá), aztán jöhet egy jó púpozott kiskanálnyi fűszerpaprika vagy füstölt paprika, és annyi erőspaprika, amennyit csak szeretnénk – ezt felöntöm egy kevés vízzel, hagyom hogy kis lángon fővögessen.

Közben, ha minden jól megy, megsült a tök. Sokszor egyben lejön a héja, és ott marad a tepsiben a formáját megőrizve a tök puhára sült-párolódótt húsa. Legutóbb, amikor egyben leemeltem róla a héjat, hirtelen az a gyerekkori emlék jutott eszembe, amikor homokvárépítésekor felemeltem a vedret, és ott maradt a veder belsejét formázó szép sima, nedves homok – nem tudtam nem mosolyogni.

Most már majdnem készen vagyok, a megsült tököt át kell még kanalazni a leveses fazékba, aztán szépen összekeverem a fűszerpasztával, felöntöm fél liter vízzel (ha hígabban szeretjük, persze több is lehet), eszembe jut, hogy akár kókusztejet is használhatnék, persze attól egész más lenne a leves, de ez is egy izgalmas lehetőség, jó lesz fejben tartani.

Öt percig kis lángon csendesen gyöngyöztetem a levest, mielőtt botmixerrel simára turmixolnám. Szeretem a csuklómban érezni a botmixer erejét, nézni, hogy spirálokban pépesedik a leves. Ahogy simul a krém, a színe is mintha élénkülne. 

Most már csak tálalni kell, a tányérban, lehet egy kis parmezánt vagy pecorinót reszelni rá, és ha merészek vagyunk, és éppen van otthon mézeskalács vagy amorettó, akkor abból is morzsolhatunk rá a tetejére egy nagyon keveset. (Ezt Anna, a felségem javasolta egyszer, és egészen revelatív élmény volt, a fűszeres sűrű töklevesbe valósággal belerobbantak a roppanós gyömbéres mézeskalács darabok – felnevettünk az élménytől, azóta ki nem hagynánk.)

 

Hozzávalók:

Egy fél sonkatök, pár rozmaringágacska, egy hagyma, egy kápia, három gerezd fokhagyma, oregánó, kakukkfű, paprika (vagy füstölt paprika), cayenni bors vagy erőspaprika, parmezán, bátraknak egy kevés mézeskalácsmorzsa.



Dragomán György, író

Dragomán György
író
Tudj meg többet