Áruházak Facebook Instagram Youtube Üzenet

Inspirációk


Pörgős mindennapok: 5 tipp a hatékony őszkezdéshez az egész családnak

A nyár a legtöbbünk számára talán a leglazább évszak: ilyenkor utazunk, nyaralunk, Balatonozunk, hekkezünk és fröccsözünk; a gyerekeknek nincs suli és ovi. Az ősz beköszöntével viszont visszatérnek a melós-sulis mindennapok, a hétköznapi rutin és a mókuskerék a folyamatos rohanással és váratlan eseményekkel. Ilyenkor sokszor pont az kerül a háttérbe, ami a leginkább tudná támogatni a stressztűrő- és teljesítőképességünket: az egészséges életmód, a kiegyensúlyozott táplálkozás és a rendszeres testmozgás. Ehhez gyűjtöttünk most össze néhány tippet, hogy hogyan is vághatnánk bele minél hatékonyabban a következő hónapokba.

1. Kamra és konyha átnézése

Érdemes az őszt egy nagytakarítással kezdeni: átnézni a kamrát, szekrényeket, hűtőt, és bizony keményen kiszanálni mindent, ami nem támogatja a hosszútávú céljainkat (többszörösen feldolgozott élelmiszeripari termékek, csokik, kekszek, stb.). Az első számú szabály: vegyük körbe magunkat olyan ételekkel, amelyek elfogyasztását másnap nem bánjuk meg és amelyek nem távolítanak, hanem közelebb visznek minket a céljainkhoz. Legyenek otthon mindig valódi, természetes és egészséges alapanyagok, a kamrát/szekrényeket egészséges rágcsákkal tötsük fel (olajos magok). Nem kell a konzervektől sem félni: bab, lencse, kukorica, csicseriborsó vagy tonhalkonzerv például mindig jó, ha van otthon, ahogy olyan tartós élelmiszerek is, mint a quinoa, bulgur, barna rizs, árpa, zabpehely.

 

2. Menütervezés

 Az egészséges életmód mínusz első lépcsője a menütervezés. Ahogy a mondás is tartja:

Failing to plan is planning to fail.

Azaz, ha elhibázzuk a tervezést, akkor azt tervezzük, hogy hibázni fogunk. Főleg azokban az időkben, amikor újra pörög a munka, a gyerekek is visszementek az oviba, suliba, és a mindennapos mókuskerékben úgy érezzük, hogy se erőnk, se energiánk nincs minden nap azon agyalni, hogy már megint mi legyen a vacsora. Ha hetente egyszer 20-30 percet rászánunk, hogy leülünk, végiggondoljuk a következő hetet, átgörgetjük az Instán, Pinteresten lementett recepteket, vagy fellapozzuk a megvásárolt, de igazából sosem használt izgalmas receptkönyvek valamelyikét, és összeírunk néhány új receptötletet, plusz néhány régit, ezeket pedig berakosgatjuk a hét 1-1 napjára (összevetve azzal, hogy mikor mennyi időnk/kedvünk lesz a konyhában időt tölteni), akkor már sínen vagyunk! Hazaérve este fáradtan soha többé nem kell majd azon agyalnunk, hogy mit együnk, hiszen csak rá kell nézni a tervre, és gyorsan összedobni (vagy elővenni) az előre elkészítettet, és ennyi.

 

3. Tudatos bevásárlás

Ha megvan a heti terv és az az alapján összeállított lista, akkor jöhet a bevásárlás. Érdemes lehet a bolti bevásárlást kombinálni az online-nal, amivel szintén sok időt és energiát lehet spórolni. Az viszont nem kérdés, hogy bevásárlólista nélkül nem érdemes nekiindulni, hiszen ez lehet a legnagyobb segítség az implulzusvásárlások és a felesleges költések kiiktatásában. Az online bevásárlás során a különböző kísértéseket (kasszánál csokipult, stb.) még inkább csökkenteni lehet, ráadásul a korábbi vásárlások egy mozdulattal a kosárba rakhatók. Így, ha van például heti, kétheti vagy nagy havi bevásárlólistánk, azt csak át kell futnunk, a heti menüterv szerint pár dologgal kiegészíteni, és megrendelni akár másnapra – így meg ugye még az utazás, autózás, nézelődés idejét is megspóroljuk. Lássuk be, hogy a rohanós hétköznapokon ez a sokszor akár 2-3-4 óra rengeteget jelent. 

4. Előre készülés (dobozolás)

Ha hetente 1-2 alkalommal rászánunk csupán pár órát arra, hogy a következő 2-4 napra előre elkészítsük az étkezéseink nagy részét, akkor ez az időbefektetés sokszorosan megtérül. Hiszen nemcsak sok időt vehet el napi szinten összedobni valamit vagy beállni a kantinba/pékségbe/boltba a sorba, hanem még ennél is több mentális energiát visz el, hogy a nap nagy részében azon agyaljunk, hogy mit együnk már megint, azt honnan és mikor szerezzük be. Egyes kutatások szerint naponta 200-nál is több étkezéssel kapcsolatos döntést kell hoznunk, amelyek egyrészt folyamatosan fárasztanak minket, másrészt számos más dolog is használja az agyi energiaforrásainkat, így estére – mentálisan lefáradva – már legtöbb esetben szuboptimális döntéseket hozunk (hosszútávú céljaink helyett a rövidtávúakat vesszük figyelembe, például, hogy “de úgy megkívántam azt a pizzát”). Ha viszont előre el vannak készítve az ételeink, akkor nem kell ezeken gondolkoznunk, kiiktatjuk a bukkanókat és felesleges kísértéseket, pénzköltést is.

Nemcsak reggelit vagy főétkezéseket, de a kisétkezéseket is érdemes tudatosan előre tervezni és készíteni. Sajnos sokszor elhanyagolt része a menüterveknek, pedig legalább olyan fontos a fenntartható életmódban a tudatos “nassolás”. Már csak azért is, hogy mire például munkából hazaérünk este, akkor ne érezzünk rá késztetést, hogy az egész napos koplalás és nem evés után a fél hűtőt felfaljuk. És a legjobb, hogy egyszerű dolgokra kell csak gondolni.

A legkönnyebben készíthetők előre: például egy zabmuffin, zabsüti, kencék (humusz, túrókrém, padlizsánkrém zöldségekkel), magok gyümölcsökkel vagy mondjuk pár energiagolyó – például egy kakaós-kókuszos energiagolyó:

 

Hozzávalók: 1 bögre zabpehely, 1 csésze natúr kakaópor, 15-16 szem magozott datolya, 1 csésze tahini, 1 bögre mandula, 1 bögre kókuszreszelék, 1-2 csésze tej. Elkészítés: a datolyát forró vízzel leöntjük, állni hagyjuk, majd aprítógépben 1 csésze tejjel összedolgozzuk. Ezután mehet hozzá a tahini, a másik csésze tej és mandula, tovább dolgozunk a masszán, majd jöhet a zabpehely és a kakaópor, illetve állagtól függően még tejjel/vízzel lazíthatjuk. Ha összeállt a massza, kézzel golyókat formázunk, kókuszreszelékbe forgatjuk, és kész is van.

5. Kiegyensúlyozott életmód

Nyár előtt és nyáron a strandszezon alatt sokan kapcsolnak diéta-üzemmódba, ami hosszútávon kivétel nélkül fenntarthatatlan – ahogy a másik véglet, a nyári habzsi-dőzsi, amikor úgy gondoljuk, hogy ilyenkor minden belefér. Az ősz és a tél a legjobb időszak arra, hogy kialakítsunk egy olyan fenntartható életmódot, amely nemcsak a következő évi nyári formát, de a hosszútávú egészségi céljainkat is szolgálja, a mindennapi közérzetünket, teljesítőképességünket is támogatja. Azaz évszaktól függetlenül jól érezzük magunkat a bőrünkben, a menütervezés, előre készülés és tudatos bevásárlás pedig a mindennapi rutin részét képezik – mert ennél jobb befektetés tényleg nincs.

Szerző: Okos Tímea Kitti, Táplálkozási és életmód tanácsadó, gasztroblogger, író, újságíró

Okos Tímea Kitti
táplálkozási és életmód tanácsadó, gasztroblogger, író, újságíró
Tudj meg többet