Áruházak Facebook Instagram Youtube Üzenet

Inspirációk


Nem luxus: hóvégi spórolós tippek az egészséges életmódhoz

Mielőtt nekiállnánk a matekozásnak, először érdemes tudatosítanunk azt, hogy az egészséges életmód nem úri luxus vagy egy múló hóbort, hanem a lehető legjobb hosszú távú befektetés. Sőt, tekinthetünk úgy is rá, mint a legolcsóbb egészségbiztosításra, hiszen, ha az az életmódunk miatt gyakran megbetegszünk, ha nem bírjuk a tempót, akkor az nem csak az állásunkba kerülhet hosszú távon, de a betegségek kezelése nagyon sok pénzünkbe is. Viszont, ha figyelünk rá, hogy az adott anyagi helyzetünkből a lehető legtöbbet kihozva minőségi alapanyagokkal, otthon készült ételekkel tápláljuk a testünket (és a lelkünket), akkor ez hosszú távon bizony sokszorosan megtérül: jobb lesz az egészségünk, állóképességünk, jobban bírjuk a mindennapi stresszt, jobban pörög az agyunk, azaz hatékonyabbak lehetünk mind a munkában, mind pedig otthon, a jó közérzetről és hangulatról nem is beszélve.

Ugyanakkor tény és való, hogy az egészséges életmód zászlaja alatt a világ minden pénzét is el lehetne költeni (ugyanúgy, mint akkor, ha nem figyelünk oda az életmódunkra). Gondoljunk csak a mindenhol sztárolt superfoodokra (spirulina, acai, chia mag, quinoa, avokádó, stb.), étrendkiegészítőkre (étkezés helyettesítő shake-ek, fehérjepor), vitaminokra, amelyeket mindenhol reklámoznak, és amelyeket így sokszor az életmódváltással azonosítunk. Pedig az egészséges étkezés nem itt kezdődik, sőt: ezekre a dolgokra a legtöbb esetben semmi szükségünk nincs. 

Ha pedig kivesszük őket az egyenletből, a következő 10 tippet hozzáadjuk, akkor már sokkal kevésbé tűnik lehetetlen küldetésnek a pénztárcabarát egészséges életmód. 

1. Menütervezés 

Tényleg elengedhetetlen, akár arról van szó, hogy szeretnénk egészségtudatosan élni, akár arról, hogy spórolnánk hó végén. Hiszen, ha nincs megtervezve a heti menü, akkor a boltban is össze-vissza fogunk vásárolni, sokkal könnyebben fogunk elcsábulni 1-1 péksütire, csokira menet közben, vagy annyit költeni 1-1 menzás ebédre, amennyiből a teljes napi menünk kijöhetne. Ha még többet szeretnénk spórolni, akkor érdemes leltározni otthon, valamint átnézni a következő heti akciókat, és ez alapján keresgélni recepteket, majd összeállítani úgy a menütervet, hogy 1-1 fogásból 2-3x is tudjunk enni.



2. Tudatos bevásárlás 

A heti menüterv alapján már könnyen össze tudjuk állítani a bevásárlólistát, amelyhez érdemes szigorúan ragaszkodnunk is. Ha félünk, hogy elcsábulunk erre-arra, akkor ilyenkor további biztonságot nyújthat az online bevásárlás, ahol nem csábítanak a csokik a kasszánál. 

3. Szezonális termékek

Amennyire magától értetődő, olyan sokszor megfeledkezünk a szezonális termékekről a végtelen kínálat és a mindenféle földi jótól roskadozó polcok Szküllái és Kharübdiszei között. Pedig az egészséges életmód nem egyenlő az avokádóval vagy a mangóval, sőt! Mind a pénztárcánknak, mind az egészségünknek a legjobb, ha minél inkább szezonális termékeket tudunk vásárolni. Ilyen most például az alma, körte, sütőtök, szilva, káposzta vagy a cékla.

4. Sajátmárkás termékek

A legtöbb sajátmárkás termék ugyanazokból a gyárakból kerül ki, mint a márkás (reklámozott) társai – ugyanolyan minőségben, mégis sokszor fél vagy harmadáron (hiszen nem költenek reklámokra). Száraz alapanyagokból, konzervekből vagy akár tejtermékekből is érdemes lehet a sajátmárkás árukat választani. 

5. Fagyasztott zöldségek, gyümölcsök

Főleg télen, amikor a friss zöldségek, gyümölcsök nagy része jelentősen megdrágulhat, akkor érdemes a mélyhűtős részen is szétnézni, hiszen a fagyasztott termékek ugyanolyan tápanyagdúsak, mint a friss társaik, azonban sokszor jóval jutányosabb áron szerezhetjük be őket. 

6. Konzervek

A fagyasztott termékek mellett a konzervek is simán nemcsak beleférnek, de bele is tartozhatnak az egészséges életmódba, hiszen legtöbbször az adott alapanyagon kívül csak vizet és sót tartalmaznak (azaz nincsenek bennük tartósítószerek, adalékanyagok). Itt persze elsősorban nem a komplett fogásokra kell gondolni, sokkal inkább a lencse, bab, kukorica, tonhal, paradicsom vagy csicseriborsó konzervekre, amelyekkel nem csak pénzt, de időt is spórolhatunk.


7. Száraz alapanyagok 

Bio vagy márkás termékek helyett itt is érdemes a sajátmárkásakat választani, és az egzotikusabb quinoa helyett olyanokat, amelyeket valóban olcsón tudunk beszerezni, mint a kuszkusz, bulgur, tészta, barna rizs, zabpehely, köles, lencse, sárgaborsó vagy tarkabab.

8. Húsok helyett hüvelyesek 

A jó minőségű szénhidrátok és zsírok bevitelét egészen könnyen meg lehet jó áron oldani – a fehérjék a szűk keresztmetszet, hiszen a húsok, halak drágábbak lehetnek. Csirkemell helyett vásároljunk nyugodtan combot (vagy egész csirkét), vagy pedig használjuk bátrabban a hüvelyeseket (lencse, bab, csicseriborsó, sárgaborsó) fehérjeforrásként minél gyakrabban. Készítsünk lencséből bolognait, csicseriborsóból „húsgolyót”, fehérbabból fasírtot, sárgaborsóból curryt.



9. Otthon főzés 

Ha megterveztük a menüt, tudatosan bevásároltunk, akkor nem marad más hátra, mint előre készülni és minél többször otthon főzni – az valószínűleg mindenki számára egyértelmű, hogy mennyivel olcsóbban jöhet ki, ha otthon készülünk, csomagolunk ebédet, mintha mindig étterembe ülnénk be vagy rendelnénk estére. 

10. Néhány ötlet 

A fenti tippek alapján íme néhány gyakorlati ötlet, amelyek mutatják, hogy a pénztárcánkra figyelve is lehet izgalmas, ízletes, de mégis egészséges fogásokat készíteni.

Reggeli: sült szilvás zabkása, almás-fahéjas vagy sütőtökös zabkása, reggeli kuszkusztál, toastok egészséges feltétekkel (humusz, fehérbab kence)

Tízórai/uzsonna: alma, diákcsemege, körte, sült sütőtök, fehérbab/vesebab kence, zellerkence, sütőtökhumusz, borsóhumusz

Ebéd/vacsora: sárgaborsó curry, sült padlizsán és lencse, mexikói saláta, káposzta-kukorica saláta, lencsefasírt, gombás kölesrizottó, falafel


Összefoglalás 

Főleg a különböző fitness-wellness reklámoknak köszönhetően is sokan hiszik azt, hogy az egészséges életmód drága, de ez nem feltétlenül igaz. Egyrészt tényleg érdemes először tudatosítanunk azt, hogy az egészségünkre fordított pénz mindig jó befektetés, másrészt pedig néhány egyszerű trükkel még spórolhatunk is úgy, hogy közben a lehető legtöbbet tesszük nemcsak a jólétünkért, de a testi-lelki jól-létünkért is.


Szerző: Okos Tímea Kitti, Táplálkozási és életmód tanácsadó, gasztroblogger, író, újságíró



Okos Tímea Kitti
táplálkozási és életmód tanácsadó, gasztroblogger, író, újságíró
Tudj meg többet