Áruházak Facebook Instagram Youtube Üzenet

Inspirációk


Boldog, gluténmentes húsvéti ünnepeket!

Az ünnepek közeledtével heteken keresztül tervezgetjük a menüt, a családi, baráti látogatások útvonalát. Ilyenkor az ételérzékeny embereknek sokkal körültekintőbbnek kell lenniük, minden egyes étkezést meg kell tervezni, különösen azt, ami nem otthon történik. Ha hozzánk érkezik nem érintett, vagyis nem diétázó vendég, akkor pedig szeretnénk megmutatni, hogy mi is tudunk éppen olyan finomakat készíteni, mint a hagyományosan étkezők. 

Az ételek, sütemények mellett a másik nagy fejtörést a gyerekeink ajándékcsomagjaiba szánt édesség okozza. 

Készüljünk tudatosan a húsvétra!

Az ünnepek előtt kezdjünk el időben recepteket keresgélni, írjunk listát, hogy mit szeretnénk főzni és sütni. Erre azért van szükség, hogy minden hozzávalót be tudjunk időben szerezni, ne az utolsó pillanatban kezdjünk el rohangálni, illetve ne kelljen kompromisszumos menüt összeállítani. 

Ami biztosan nem hiányozhat a húsevők húsvéti táljáról, az természetesen a tökéletes, szaftos, ízletes főtt sonka. Ehhez ma már rengetegféle, -fajta sonka közül válogathatunk a boltok hűtőpultjaiból. 

Sonka kalauz: 

  • Nyers sonkák: általában sertéscomból vagy –lapockából készülnek, füstölt állapotban kerülnek a hűtőpultokba.
  • Hőkezelt sonkák: szintén combból vagy lapockából állítják elő, formázás után a húst porhanyósítják, sózzák vagy pácolják, esetleg füstölik és hőkezelik, majd csomagolják.

A sertéssonkákon kívül széles választékot találunk baromfi-, illetve marhasonkákból is. 

Sonka és sonka között igen nagy különbség van, de nekünk, gluténérzékenyeknek az elsődleges szempont, hogy gluténmentes legyen. Egy kezdő diétázó itt rögtön fel is kaphatja a fejét: na ne, egy húskészítmény miért ne lenne gluténmentes?! Természetesen maga a sonka mentes a gluténtől, de a fűszerek már tartalmazhatnak glutént, és előfordulhat, hogy a húsüzemben, a csomagolás során is szennyeződhet. Szerencsére ma már nagyon sok előre csomagolt sonka csomagolásán tüntetik fel, hogy gluténmentes, ezeket teljes biztonsággal fogyaszthatjuk. Az Auchan áruházak hűtőpultjaiban igen széles választékot találhatunk ezekből a termékekből. 

A húsvéti sonka mellé a hagyományok szerint főtt tojás és torma is jár. A tojás persze gluténmentes, így erről nem kell külön szót ejteni, csak alaposan meg kell főzni, viszont a kész tormakészítmények összetételét már gondosan el kell olvasni. A vállalkozó kedvűek otthon is elkészíthetik a reszelt, ecetes tormát. 

Húsvéti nyuszicsoki pakk

Minden kis és nagy gyerek szeret ajándékot kapni, az ajándékok között pedig előkelő helyen szerepelnek a nyuszicsokik és a csokitojások, cukorkák. A legfontosabb szabály, ha nem jelzetten gluténmentes terméket vásárolunk ezekből, hogy gondosan olvassuk el az összetevőket. Ha bizonytalanok vagyunk, írjunk a gyártónak. Az Auchan áruházakban az ünnepek előtt már hetekkel külön kis szigetecskéket hoznak létre a bejárat közelében a mentes édességeknek. Ez hatalmas segítség lehet számunkra, így könnyen tudunk tájékozódni a nyuszik útvesztőjében. 

A tradicionális csokoládék mellet számtalan egészséges nassolnivalót, gyümölcsöt tudunk a csomagba rejteni, jó nyuszi módjára. A gluténmentes müzlik, aszalt gyümölcsös szeletek, szárított zöldségchipsek között biztosan mindenki talál kedvére való ropogtatnivalót. 

Persze senki se feledkezzen el a csomagba rejteni pár kézzel festett hímest tojást!

Ha beszereztünk minden hozzávalót, kiválasztottuk a megfelelő sonkát, már csak a sütés és főzés maradt hátra. Mivel a sonkafőzés után már nincs szükségünk a sonka főzővizére, de az nagyon ízletes, ezért a kosarunkba tegyünk egy zacskó tarkababot és főzzünk egy mennyei bablevest vagy főzeléket, amihez használjuk a sonka főzőlevét.

A sonkafőzés rejtelmei

A legfontosabb kellék a jó sonka. Nagyon sokan nem szeretik a főtt sonkán lévő zsíros részt, bőrt, de ezeket főzés előtt semmiképpen se távolítsuk el, mert a száraz, rágós húsvéti sonkára egészen biztosan senki nem vágyik.  A sonkát alaposan mossuk meg, és pár órára áztassuk hideg vízbe. Áztatás után tegyük a sonkát egy fazékba, öntsünk rá annyi vizet, hogy jól ellepje, majd ízesítsük. Szórjunk mellé 5-6 gerezd fokhagymát, egy darab félbevágott vöröshagymát, 3 babérlevelet, pár szem egész borsot, ha van otthon, 1-2 darab borókabogyót. A fazekat fedjük le egy fedővel, és forraljuk fel a vizet. Amint elkezd forrni a víz, vegyük vissza a hőmérsékletet a főzőlapon, hogy éppen csak gyöngyözzön, mintha húslevest főznénk. Azt írja a legtöbb szakácskönyv, és anyukámtól is így tanultam: a sonkát annyi órát főzzük, ahány kiló. Tehát egy 3 kilós sonkának a főzési ideje kb. 3 óra. Érdemes azért egy hústűvel picit hamarabb óvatosan megbökni a sonkát, ha könnyen belecsúszik a tű, már kész is vagyunk. Ha csontos sonkát főzünk, akkor nyilvánítsuk késznek, ha könnyen lejön a csontról hús. A megpuhult sonkát hagyjuk a vízben kihűlni, így egészen biztos, hogy nem szárad ki. 

Konyhai tippek az ünnepekre

  • A sonka főzővizét használjuk nyugodtan bableves-alapnak, de főzhetünk benne a sonka után tojást is, ettől a főtt tojásoknak enyhén füstös ízük lesz. 

  • A főtt tojásokat érdemes hosszabb ideig főzni, így 1-2 napig biztonsággal tárolhatjuk a hűtőben.

  • A maradék húsvéti sonkát számtalan módon fel tudjuk használni egyéb ételek készítéséhez. (pl.: pizzafeltét, sonkás tészta, sonkás pite, tojásrántotta, stb.)

  • A maradék főtt tojás tökéletes alapja lehet egy kenyérre kenhető tojáskrémnek, de készülhet belőle rakott krumpli, tojássaláta, tojáspörkölt is. 

  • Ha a gyerekek túl sok csokinyuszit, csokitojást kapnak, akkor ezeket használjuk fel süteményekhez. 

Szerző: Kohári Éva, gasztroblogger, matematika és fizika szakos tanár, Gluténmentes Íz-Lik blog tulajdonosa

Kohári Éva
gasztroblogger, Gluténmentes Íz-Lik blog tulajdonosa
Tudj meg többet