Áruházak Facebook Instagram Youtube Üzenet

Inspirációk


Alapkamra: 12+1 (olcsó) alapanyag, ami MINDIG legyen otthon

Az egészséges életmód a bevásárlásnál és az otthoni ételkörnyezettel kezdődik – azaz azzal, hogy milyen termékeket vásárolunk meg, mik lesznek elérhető közelségben. Egy tudatosan kialakított és feltöltött alapkamra elengedhetetlen a változatos és kiegyensúlyozott étkezéshez, hiszen ha jó ételekkel vagyunk körbevéve, akkor onnan már nem tudunk nagyot hibázni.

Na de mik is azok alapélelmiszerek, amelyeket mindig érdemes otthon tartani? Ezek azok a sokáig elálló alapanyagok, amelyeket nem szükséges hetente megvásárolni (mint a friss zöldségeket, gyümölcsöket): a száraz hozzávalók, a konzervek, a mélyhűtött termékek és persze a fűszerek. Nagyon nem mindegy azonban, hogy ezek közül melyeket választjuk, így összegyűjtöttük most azt a 13 alapanyagot, amelyet nemcsak jó áron lehet beszerezni, de támogatják is a hosszú távú egészségi céljainkat – ráadásul végtelenül változatosan és ízletesen lehet őket elkészíteni.

1. Zabpehely

Az örök jolly joker, ami nemcsak a reggeli (édes vagy akár sós) zabkásához, de egészséges palacsintához, zabszeletekhez, zabmuffinokhoz vagy akár különféle lepénykékhez, tócsnikhoz, fasírtokhoz is nélkülözhetetlen alapanyag. Arról nem is beszélve, hogy nagyon olcsón, pár száz forintért beszerezhető a fél kilós kiszerelés.

2. Kuszkusz

Amilyen egzotikusan hangzik, olyan jó áron érhető el – ráadásul igazán maceramentes az elkészítése is, hiszen elég csupán forró vízzel leönteni és pár percig állni hagyni. Ezután pedig nemcsak izgalmas köreteket, tartalmas salátákat készíthetünk vele, de akár még közel-keleti reggeli kuszkusztálként is kipróbálhatjuk.

3. Tészta

A villámgyorsan elkészíthető és olcsó alapanyag, amit nem kell talán sem magyarázni, sem bemutatni – és itt szögeznénk le, hogy igen, az egészséges életmódban is van helye a tésztaételeknek. A lényeg, hogy a tányéron ne csak egy nagy adag tészta legyen, hanem annak nagyobb részét a zöldségek, saláták foglalják el, és hogy igyekezzünk minél színesebb, változatosabb és egészségesebb szószokkal kísérletezni a céklaszósztól kezdve a sült paprikapesztón át az avokádós vagy tahinis öntetekig, a tartalmas tésztasalátákról nem is beszélve.

4. Hüvelyesek

Csicseriborsó, lencse, bab, sárgaborsó – közismerten a legolcsóbb alapanyagok közé sorolhatók, azonban itthon mégsem annyira elterjedtek, kevésbé ismertek az izgalmas receptek. Pedig a nemzetközi konyha segítségével ezekből is megannyi egészséges, ízletes fogás készíthető a falafeltől és a lencsefasírttól a humuszon és a pikáns vesebabkencén át a sárgaborsó- vagy vöröslencse curryig.

5. Tortilla

Igen, a kész tortilla lapok is jó barátaink lehetnek olyan napokon, amikor nincs időnk, energiánk sok időt a konyhában tölteni vagy ha Mexikó ízeire vágyunk. Tökéletesen felhasználhatók akár burritókhoz, quesadillákhoz vagy tortilla wrapokhoz, amelyeket millióképpen lehet megtölteni akár szószokkal, paradicsommal, avokádóval, kukoricával, babbal, csirkemellel, sajttal… szinte bármi jöhet bele, amit találunk otthon!

6. Kukoricakonzerv

Egy-kétszáz forintért beszerezhető, és az édes, roppanós szemek nemcsak a nyarat tudják egy kicsit akár a télbe is varázsolni, de számos fogást fel tudnak dobni, legyen szó salátákról, mexikói ételekről vagy zöldségtallérokról, tócsnikról.

7. Babkonzerv

Itthon leginkább a fehér- és a vesebabot lehet konzervben is kapni – és érdemes mindkettőből feltankolni a mindennapokra, hiszen bármelyikből készíthetünk izgalmas kencéket, mártogatósokat vagy tehetjük gazdagabbá és laktatóbbá velük akár az egyszerű salátákat. A fehérbabbal még számos tésztaétel is feldobható, a vesebabból pedig ne felejtsük el kipróbálni a chili con/sin carnét!

8. Tonhal-, makréla- és szardíniakonzerv

Az egyetlen tétel a listán, amire nem mondhatjuk, hogy az olcsóbb alapanyagok közé tartozik, de a jó hír, hogy ebből is elérhetők nagyon jó minőségű sajátmárkás termékek, így ezekből érdemes lehet betárazni, hiszen a lusta esték örök megmentői – arról nem is beszélve, hogy a halak fogyasztása egészséges.

9. Sűrített, darabolt paradicsom

Amikor télen drága a paradicsom, akkor kifejezetten jó barátunk lehet a konzerv vagy az üveges sűrített, darabolt változata. A sűrítmény tökéletes pizzafeltét (és az egyik legegészségesebb opció is), feldobhatjuk vele a különböző gabonákat (quinoa, bulgur, kuszkusz), amelyeket ha összesütünk hagymával, sűrített paradicsommal és fűszerekkel, akkor egy teljesen új köretet kapunk. Készülhet shaksuka vagy tikka massala, chilik, tésztaszószok, salsák, ráadásul a paradicsomsűrítmény a mártogatósok nélkülözhetetlen eleme, ahogy számos leveshez is jól jöhet. Ne kövessük el azt a hibát, hogy nincs mindig kéznél pár üveggel, dobozzal vagy konzervvel!

10. Fagyasztott zöldségek, gyümölcsök

A mélyhűtő nagyságától függően mindig tartsunk otthon fagyasztott bogyós gyümölcsöket, meggyet, 100% gesztenyepürét, borsót, cukkinit, brokkolit. A zöldségkeverékeknél viszont már érdemes átfutni az összetevőket, hiszen ezek között sokszor szerepelhet cukor, ízfokozó.

11. Halak, tengeri herkentyűk

Nem, nem a panírozott halrudacskákra érdemes itt elsősorban gondolni, hanem a fagyasztott halakra, mint pl. tilápia és a tengeri herkentyűkre, mint kagyló, garnéla vagy tenger gyümölcsei mix. Habár a konzerv halakhoz hasonlóan magasabb az áruk, érdemes 1-2 csomaggal tartani mindig otthon belőlük, egyrészt mert általában nagyon gyorsan elkészíthetők (a garnéla még fagyasztóból kivéve is pár perc alatt megsüthető), másrészt pedig köztudottan egészségesek. Havonta 1-2 (de lehetőleg hetente legalább egyszer) kerüljenek a tányérunkra, amennyiben van rá lehetőségünk.

12. Gyökérzöldségek

Amíg a friss zöldségek ára (főleg télen) valóban nagyon magas tud lenni, addig a legalább ugyanannyi pozitív tulajdonsággal bíró gyökérzöldség társaik viszont roppant jó áron szerezhetők be. Ráadásul sokáig el is állnak megfelelően tárolva, tehát érdemes velük is feltankolni, és minél többféle izgalmas receptben kipróbálni őket. A répát a vasárnapi húslevesen túl például megsüthetjük sütőben, így nemcsak salátákhoz, de sült répás humuszhoz is tökéletes. A cékla nemcsak savanyúságként használható, de ideális lehet gyönyörű tésztaszószhoz vagy pink rizottóhoz, esetleg tahinis vagy fetás céklakrémhez. A sütőtökből pedig nemcsak leves készülhet, de sütőtökös tészta, rizottó, humusz, zabmuffin, palacsinta is vagy egy izgalmas saláta – azaz főételekhez és desszertekhez, sós és édes ételekhez is jól használható.

Arról nem is beszélve, hogy a sütőtök, cékla és a répa kilónkénti ára is igen kedvező.

12+1. Fűszerek

Az ételek lelkei, avagy a legunalmasabb ételeket is fel lehet dobni változatos fűszerezéssel. Sajnos a magyar konyhában nincs túl nagy hagyománya és kultúrája a változatos fűszerezésnek, így érdemes lehet a nemzetközi gasztronómiából ihletet meríteni és újragondolni, amit a házi fűszerkészleteinkről gondoltunk eddig, és persze bátran elkezdeni kísérletezni. Gondoljunk csak arra, hogy a menza miatt sokak által utált és került sárgaborsóból izgalmas távol-keleti curryt varázsolhatunk, a sült gyökérzöldségeknek pedig milyen jól áll akár egy rozmaringos, kakukkfüves vagy éppen bazsalikomos-balzsamecetes fűszerezés. Töltsük fel bátran a fűszeresszekrényt minél több, akár ismeretlen fűszerrel, fűszerkeverékkel, és kezdjük el őket bátran használni!

Szerző: Okos Tímea Kitti, Táplálkozási és életmód tanácsadó, gasztroblogger, író, újságíró

Okos Tímea Kitti
táplálkozási és életmód tanácsadó, gasztroblogger, író, újságíró
Tudj meg többet